Hoka Speedgoat 7 - Det er en ny bukk på blokka!
Hoka Speedgoat 7
Når det kommer til terrengløping finnes det få modeller som har oppnådd samme status som Hoka Speedgoat. I årevis har dette vært en av de mest populære terrengskoene blant både mosjonister, ultraløpere og fjellfanatikere – og det er ikke tilfeldig.
- Se kolleksjonen HER!
Kombinasjonen av solid demping, aggressivt grep, god stabilitet og høy komfort gjør Speedgoat til en sko du kan stole på, enten du løper på tekniske stier, sleipe røtter eller lange fjellstrekninger. Mitt navn er Tor Vassvik, og jeg har mye historikk med Speedgoat-modellen. Derfor har det vært ekstra stas å få teste Speedgoat 7 i en stund før lansering. Du lurer sikkert på om dette er en verdig oppgradering av terrengfavoritten? La oss ta en gjennomgang!
Først - Hva er nytt på Hoka Speedgoat 7?
- Ny superkritisk EVA-mellomsåle gir mer respons og bedre energiretur
- Forbedret polstring i hælkragen for bedre komfort og fothold
- Helt ny, mer dynamisk og fleksibel overdel
- Optimalisert knastemønster med Vibram Megagrip for bedre grep i variert terreng
Kort og greit en helt ny sko fra forgjengeren – noe som alltid er risky med folkefavorittene! Fortsett lesingen - så dissekerer vi geita!
Overdel
Overdelen på Speedgoat 7 er oppdatert med et nytt lett og slitesterkt RPET-vevd materiale som gir både god pusteevne og solid støtte rundt foten. Passformen vil føles kjent for Speedgoat-fans. Den oppleves trygg, stabil og komfortabel – men materialet er nå både mer fleksibelt og mer slitesterkt enn på forgjengeren.
Forfoten har fått en elastisk konstruksjon som lar skoen tilpasse seg fotens bevegelser når du løper på ujevnt underlag.
Komfortdetaljene er også på plass:
- Flat, anatomisk tunge med elastikk på begge sider som holder tungen stabilt på plass under hele løpeturen
- Forbedret hælkrage for bedre komfort og fothold
- Pull-tab bak for enklere av- og påtagning
- Refleksdetaljer for bedre synlighet
Speedgoat 7 er også kompatibel med Trail Footwear Gaiter, slik at du enkelt kan feste gamasjer og holde rusk ute når terrenget blir skikkelig røft.
Passformen i Speedgoat 7 oppleves en betydelig oppgradering fra Speedgoat 6, da vi har fått mer fleksible og stretchy materialer som hjelper foten å bevege seg mer naturlig – noe du vil kjenne. Det faktum at de har gått bort fra den mer akillesvennlige utformingen bak i hælen, kommer av feedback fra løpere som rapporterte at den tidligere utformingen ofte samlet opp rusk under løping i løse masser. De som opplevde dette, vil være veldig fornøyde med utformingen på denne hælkappen.
Alt i alt en upåklagelig overdel som tikker de aller fleste boksene for en terreng-modell.
Mellomsåle
Den største oppgraderingen i Speedgoat 7 finner vi i mellomsålen.
Her har Hoka for første gang brukt SCF-EVA (super critically foamed EVA) i Speedgoat-serien. Denne typen skum gir bedre energiretur, lavere vekt og en mer responsiv løpsfølelse enn tidligere versjoner. Den føles også bare mykere og mer behagelig ut enn de tidligere CMEVA-sålene. Selv måtte jeg sjekke stacken på skoen, for å se om den hadde fått mer skum – men stacken er den samme. Den bare oppleves bedre dempet enn tidligere.
Det betyr:
- Komfort på lange turer
- Mer respons når tempoet øker
- Mindre «død» følelse i mellomsålen
Personlig var jeg ikke overbevist når det kom til valget av skum i Speedgoat 6. Den ble litt for stiv og livløs for min smak – så når de introduserte superkritisk EVA på 7’eren varmet det hjertet mitt. En bekymring jeg alltid får med livlige skum på stien, dog, er stabiliteten. Her kunne jeg riktignok drepe bekymringen med en gang – stødig og bred sålebase som gir selvtillit i selv det mest tekniske terrenget. Meget imponerende!
Dette er en såle som er bygget for komfort selv på skikkelig lange turer, og med ekstra sprett i steget, er det en fornøyelse å angripe stiene med Speedgoat 7. Jeg vil også påpeke at det nå er enda lettere å kunne dra på litt når du vil føle deg rask.
Yttersåle
Under skoen finner vi fortsatt en av de beste yttersålene i terrengsegmentet.
Speedgoat 7 er utstyrt med Vibram® Megagrip, som gir eksepsjonelt feste på både våt stein, røtter og løst underlag.
Knottene er 5 mm dype, og mønsteret er optimalisert for bedre grep i variert terreng.
Dette gir:
- Trygg løping på tekniske stier
- Stabilitet i bratte nedoverbakker
- Solid grep på sleipt underlag
Vibram® har vært fast inventar på yttersålene helt siden den 1. utgaven av Speedgoat – og 7’eren holder fast ved vinneroppskriften. Personlig har jeg fått prøvd denne på både frossent vinterføre i skogen, og den klissete smelteperioden som følger – og det er aldri angst for å gå på snørra med denne yttersålen. Den bare biter seg fast i det aller meste du kaster på den. (Unntaket er selvfølgelig is og hålk, da dette krever pigg)
Kort sagt: dette er en sko du kan stole på når stien blir krevende.
Hvem passer den for?
Jo, Hoka Speedgoat 7 passer perfekt for deg som:
- Løper mye terreng og tekniske stier
- Vil ha maksimalt grep og svært god demping
- Ønsker en komfortabel gåsko for skog, sti og fjell
Uansett om du er en erfaren terrengløper med høye krav til fottøyet ditt, eller om du er en som vurderer å dyppe tærne i terrengløping – så er Speedgoat 7 et av de sikreste kortene på markedet.
Oppsummert
Hoka Speedgoat 7 er den absolutt beste Speedgoaten til nå. Svære ord, men det skal jeg stå inne for. Nostalgien i meg sier at Speedgoat 4 var «The Goat» - men det er utelukkende basert på gode minner, og representerer ikke realiteten.
Realiteten er at dette er den mest komplette totalpakken av alle speedgoatene hittil - Hvilket er spesielt forfriskende etter Speedgoat 6, som gjorde veldig lite for å ta modellen videre i utviklingen.
Alt i alt fremstår Speedgoat 7 som en mer moderne og komplett terrengsko enn tidligere generasjoner. Den beholder det som gjorde modellen til en favoritt blant terrengløpere, men tilfører samtidig såpass mye nytt at den føles frisk igjen.
Jeg har tidligere sagt at man ikke skal tukle for mye med folkefavorittene, for du risikerer å fjerne essensen av et produkt som ble populært for en grunn. I dette tilfellet føles det helt riktig ut å skulle gi modellen en total makeover, og stake ut den nye retningen for dette terrengikonet. Ideen bak skoen er i høy grad det samme – men gjennomføringen? Den er fryktelig mye bedre på alle parametre i denne utgaven.
The GOAT is back! 🐐
- Se kolleksjonen HER!
Produktdetaljer
- Dropp: 5 mm
- Sålehøyde: 38–33 mm (herre), 37–32 mm (dame)
- Vekt: 282 g herre (US 10), 242 g dame (US 8)
- Underlag: Terreng, sti, skog, fjell og grus